Życzenia Świąteczne

Niech ten świąteczny czas będzie spokojny, przepełniony wiosenną radością i życzliwą rodzinną atmosferą,
a tajemnica Wielkanocy przyniesie ze sobą nadzieję
i siły na każdy dzień.

Dyrekcja i pracownicy Gimnazjum nr 14

Egzamin gimnazjalny.

Drodzy Gimnazjaliści!

Przypominamy, że w środę, 10 kwietnia 2019r., o godzinie 9.00 piszecie swój pierwszy egzamin – część humanistyczna.
W czwartek będzie egzamin z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a w piątek z języków obcych.

Na egzamin przyjdźcie wyspani i z uśmiechem o godzinie 8.30.

Jesteśmy przekonani, że poradzicie sobie bez problemu.

Będziemy za Was trzymać kciuki  :)

Ważna informacja

W dniu 8 kwietnia 2019 r., w ZSO nr 5 nie będą obywały się zajęcia dydaktyczno  - wychowawcze.

Jednocześnie informuję, że uczniom, którzy zgłoszą się do szkoły zapewnimy opiekę.

Za pośrednictwem dziennika elektronicznego, będę informowała Państwa  o dalszych decyzjach.

Mariola Reguła

Spotkanie ze świadkiem historii

6 lutego 2019 roku, w ramach spotkań ze świadkiem historii, odwiedził szkołę pan Krzysztof Krzyżanowski,znany filmowiec, aby opowiedzieć młodzieży klas 3A i 3C gimnazjum o swoich doświadczeniach, związanych z działalnością w harcerstwie. Pan Krzyżanowski pokazał książki,które podarował mu i podpisał jego dobry znajomy- Aleksander Kamiński, autor utworu Kamienie na szaniec". Opowiadał również o przyjaźni z Orszą (Stanisławem Broniewskim), bohaterem wspomnianej książki. Młodzież była zachwycona panem Krzyżanowskim, jego losami w harcerstwie, opowieściami o spotkaniach ze znanymi działaczami, a także matką Rudego- Zdzisławą Bytnarową. Pan Krzyżanowski motywował młodych ludzi do pokonywania własnych słabości,walki o najważniejsze wartości, w tym o wolność i ojczyznę, a także do rozwoju osobistego, zgłębiania historii, zawiązywania prawdziwych przyjaźni.

Nasz zimowy ogród

Życzenia Świąteczne

Jest w moim kraju zwyczaj, że w Dzień Wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

C.K. Norwid

Życzenia  pogodnej  refleksji w czasie nadchodzących Świąt Narodzenia Pańskiego oraz ze wszech miar udanego Nowego 2019 Roku życzy Dyrekcja i pracownicy Gimnazjum nr 14.

Święto Patrona naszego Gimnazjum

Tradycyjnie w szkołach Rodziny Kasprowiczowskiej Dniem Patrona jest 12 grudnia, kiedy urodził się Jan Kasprowicz. To Jego święto.

Nasze gimnazjum organizuje wtedy Fetę Kasprusiową poprzedzoną Mszą Świętą w kościele parafialnym, gdzie powinna zgromadzić się cała społeczność szkolna, niezależnie od wyznania religijnego, w duchu ekumenizmu i tolerancji. Świątynia sprzyja refleksyjnej atmosferze zadumy po to, aby z artystycznego i życiowego dziedzictwa Patrona indywidualnie wybrać przesłanie dla siebie.

W tym roku Święto Patrona Szkoły będziemy obchodzić w środę, 12 grudnia, w 158. rocznicę urodzin Jana Kasprowicza. Gimnazjalistów obowiązuje strój galowy.

Gromadzimy sie o 7.30 w szkole a następnie uformujemy kolumnę i za pocztem sztandarowym udamy sie przez osiedle do kościoła na Mszę sw. o godz. 8.00.

Jest to szczególne Święto, pożegnanie Gimnazjum nr 14 im. Jana Kasprowicza z Patronem, gdyż w tym roku, jak wszystkie gimnazja w Polsce, zakończy swoją historę.

Sukces w Mikołajkowym Turnieju Scrabble

W dniu 7 grudnia uczniowie naszego Gimnazjum: Paulina Sewioł i Jakub Strojny z klasy 3c, uczestniczyli Mikołajkowym Turnieju Scrabble organizowanym przez XIV LO. Rywalizowali na słowa w gronie 20 graczy z czterech szkół. Wygrali wszystkie cztery rundy i uzyskali wysokie lokaty: Jakub zajął II miejsce, a Paulina III miejsce.

Gratulujemy!!!

SPEKTAKL DLA NIEPODLEGŁEJ

Najmniejszy Teatrzyk w Krakowie

SCENA NA CHEŁMOŃSKIEGO W NOWYCH DEKORACJACH

ma zaszczyt zaprosić w dniu 16 listopada na spektakl pt.

Powstałaś, Polsko!

Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia
prosimy o przybycie w strojach galowych

Nauka nie musi być nudna!

Podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji uczniowie naszego gimnazjum, w środę 17 października, spędzili kilka godzin w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Wraz z prowadzącym zajęcia instruktorem wyznaczaliśmy szybkość dźwięku w powietrzu, mierząc czas pomiędzy zobaczeniem błysku, a usłyszeniem dźwięku wybuchu granatu hukowego oraz odległość do miejsca detonacji (ponad 300 metrów). Doświadczaliśmy na sobie skutków bezwładności, sprawdzaliśmy efekty rezonansu, huśtając się na sprzężonych huśtawkach, obserwowaliśmy swoje odbicia w zwierciadłach o  różnorodnych kształtach, słuchaliśmy dźwięków wydawanych przez obiekty, niekoniecznie będące instrumentami muzycznymi...  Wykonywaliśmy samodzielnie wiele doświadczeń, próbując dociec, jak działają urządzenia, które zostały nam oddane do dyspozycji.
    A wszystko to w blasku promieni słonecznych i w otoczeniu drzew, mieniących się wszystkimi barwami jesieni.
Naprawdę nauka nie musi być nudna !

BJK

Zapraszamy na Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji