--->
Gimnazjum nr 14 w Krakowie

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 4
-> Najnowszy użytkownik: Joanna Ulinska

Przydatne linki

W zimie warto częściej sprawdzać stan powietrza w Krakowie

 

Informacje z automatycznego systemu monitoringu jakości powietrza na terenie Krakowa są dostępne na stronie WIOŚ Kraków: http://monitoring.krakow.pios.gov.pl

 

Zasady postępowania związane z zagrożeniami będącymi następstwem przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza dostępne są na stronie Centrum Zarządzania  Kryzysowego Miasta Krakowa: http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=46154

 

 

Dyżurny CZK Miasta Krakowa

Turniej Andrzejkowy Scrabble

 

29 listopada odbył się


 Szkolny Turniej Andrzejkowy Scrabble.

 

Najlepsi  powalczą w przyszły wtorek
 

w II Dzielnicowym Turnieju Scrabble.

 

 

 

 

 

Zwycięzcy turnieju:

 

 

I miejce  Paulina Sewioł

II miejsce Jakub Strojny

III miejsce Krzysztof Dzięgiel

 

 

Gratulujemy!

 

 

Reguły gry Scrabble znajdziesz tutaj

Relacja z wycieczki do naszej stolicy

Wycieczka do Warszawy

 

Dziewiątego listopada, tuż po szóstej rano, wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Autokar był wypełniony po brzegi uczniami liceum oraz klas trzecich gimnazjum, podróżujących pod opieką naszych profesorów, pań: Agnieszki Boczar, Anny Montgomery, Eweliny Sikory i Jolanty Stachowskiej oraz pana Dariusza Godynia. Naszym pilotem był pan Bogusław Grzybowski, właściciel firmy turystycznej, która już po raz kolejny zorganizowała nam wyjazd.

Stolica przywitała nas niemal zimową pogodą. Pomimo deszczu ze śniegiem, wraz z przesympatycznym panem Sebastianem, przewodnikiem po Warszawie, zwiedzaliśmy Stare Miasto, poznając jego najpiękniejsze zakątki oraz ich niezwykłą historię. Szczególnym miejscem, które na zawsze zostanie w naszej pamięci, był Cmentarz Powązkowski, na którym mieliśmy zaszczyt i honor złożyć kwiaty oraz zapalić znicze na grobach Rudego, Alka, Zośki i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Trudno opisać nasze wzruszenia. Na koniec dnia przenieśliśmy się do magicznej krainy, zwiedzając wystawę plenerową przy pałacu w Wilanowie - Królewski Ogród Świateł.

Po noclegu spędzonym w hostelu „Praga” wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to wyjątkowa Lekcja Historii, podczas której przewodnicy opowiadali nam, jak wyglądały naprawdę tamte dni, jakim niezwykłym bohaterstwem wykazali się uczestnicy tamtych wydarzeń, nierzadko nasi rówieśnicy. Jedna z grup miała zaszczyt spotkać się i porozmawiać z panem Henrykiem Wasilewskim, drukarzem, przesłuchiwanym na alei Szucha, więźniem Pawiaka, który pomimo swoich dziewięćdziesięciu dwóch lat do dzisiaj pracuje
w muzeum, przekazując prawdę kolejnym pokoleniom. Urzekła nas nie tylko Jego historia, ale także ogromna energia i życzliwość, którą nas obdarzył.

Kolejno znaleźliśmy się w Centrum Nauki Kopernik, w którym, przez kilka godzin, mogliśmy dotknąć – dosłownie i w przenośni – różnych dziedzin wiedzy: przede wszystkim wykonać samodzielne eksperymenty, poznać niezwykłe zdobycze cywilizacji, zgłębić tajemnice zmysłów i ludzkiego ciała, stanąć oko
w oko z prądem w Teatrze Wysokich Napięć, wspiąć się na pokład tonącego Titanica i wiele, wiele innych. Czas upływa tam, niestety, bardzo szybko!

A na koniec wycieczki został nam wielogodzinny, z powodu korków i robót drogowych, powrót do Krakowa. Pomimo zmęczenia, spowodowanego przede wszystkim ilością wrażeń i wydarzeń, mogliśmy jednak stwierdzić, że czas jest naprawdę względny – przecież dopiero wyjeżdżaliśmy do Warszawy – którą serdecznie my, mieszkańcy Grodu Kraka – POZDRAWIAMY!

 

 

zadowoleni uczniowie         

Trzymamy formę

Zebranie z rodzicami

Przypominamy, że najbliższe zebranie odbędzie sie 17 listopada o 17.30.

Zapraszamy!

Pamiętamy...

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"

Jędrzej Moraczewski

 

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzimy corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r, po 123 latach zaborów (1795 - 1918).

Ten szczególny, dla historii Polski dzień, upływa tradycyjnie pod znakiem państwowych uroczystości, biegów, marszów, manifestacji.

W dniu 10 listopada, uczniowie naszej szkoły, odbyli symboliczny marsz trasą z Kopca Kościuszki na Kopiec Piłsudskiego w Krakowie, gdzie złożyli biało - czerwone kwiaty.

 

Zdjęcia z gali ETŚD

 

Zapraszamy do Galerii zdjęć


Ślubowanie na Rynku Głównym

 

W piątek 28 października delegacja uczniów z naszej szkoły w postaci Pocztu Sztandarowego naszego Gimnazjum  wzięła udział w obchodach 98 rocznicy wyzwolenia Krakowa. Główne uroczystości wraz z inscenizacją grup rekonstrukcyjnych odbyły się w południe na Rynku Głównym. W programie uroczystości znalazły się ponadto: uroczysta zmiana warty pod Wieżą Ratuszową, ślubowanie pierwszych klas gimnazjalnych wszystkich gimnazjów naszego miasta,złożenie kwiatów pod tablicą na Wieży Ratuszowej oraz wręczenie nagród zwycięzcom biegu sztafetowego im. Antoniego Stawarza. 

Zdjęcia ze ślubowania

Informujemy, że w galerii umieszczono zdjęcia ze ślubowania klas pierwszych.

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Dyrektor i cała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Krakowie 

zaprasza do udziału w obchodach

 

EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

 

które odbędą się w dniach 17-21 października 2016 roku 

 

POD HASŁEM "UCZEŃ PODWÓJNIE WYJĄTKOWY"-W ŚWIECIE ZMYSŁÓW

 

 

W wykładach, warsztatach, konkursach oraz zabawach edukacyjnych skierowanych do rodziców, nauczycieli i uczniów wezmą udział specjaliści terapii pedagogicznej ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie oraz Pani Ewa Witowska-Jeleń, Prezes Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego.

 

ZOBACZ PLAKAT INFORMACYJNY

 

WYWIAD - RADIO KRAKÓW

 

Patronat honorowy: 

 

Prezydent Miasta Krakowa

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Dysleksji

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego

Rada Dzielnicy IV Pradnik Biały

 

Współpraca:

Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna 
dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi


 

    
       

Obejrzeliśmy wystawę "Van Gogh Alive"

"Po Berlinie, Mediolanie, Florencji, Szanghaju, Petersburgu, Seulu, Singapurze i Warszawie nadszedł czas na Kraków – miasto, które całemu światu kojarzy się z bogactwem kultury i sztuki. Długo wyczekiwana, światowej sławy wystawa "Van Gogh Alive", która na przełomie zeszłego i obecnego roku zachwyciła mieszkańców stolicy, od 20 sierpnia br. zagościła w nowo powstałym centrum wystawienniczym w Zabytkowym Budynku Dworca Głównego PKP przy Galerii Krakowskiej."


 
 

 

"Czasy kiedy jedyną formą eksponowania sztuki było wieszanie obrazów na ścianach galerii, dawno minęły…" (lifestyleasia.com)

 

 

 

 

 

Aby przekonać się o tym, klasy 3A i 3B odwiedziły w czwartek 6 października multimedialną wystawę "Van Gogh  Alive".

Czy entuzjastyczne recenzje przytoczone powyżej odpowiadają rzeczywistości?
Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jednak, by móc to zrobić, należy wystawę zobaczyć.

 

 

BJK

 
Wygenerowano w sekund: 0.03
1,235,961 unikalne wizyty