--->
Gimnazjum nr 14 w Krakowie

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 4
-> Najnowszy użytkownik: Joanna Ulinska

Przydatne linki

Historia

Gimnazjum powstało w 1999 roku, jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji Szkoły Podstawowej nr 127, której absolwentami jest wielu mieszkańców osiedla Azory. Historia i wysoki poziom nauczania tej szkoły są ważnym fundamentem naszego gimnazjum.

 

Od 2005 roku szkoła posiada sztandar i kultywuje ceremoniał pasowania gimnazjalistów. Podczas ceremonii ślubowania pierwszoklasiści przyrzekają dbać o honor i tradycje szkoły, godnie reprezentować jej imię, okazywać innym szacunek, życzliwość i tolerancję, być uczciwym, zdobywać wiedzę i rozwijać swoje zdolności. 


Tradycją są też coroczne konkursy kasprowiczowskie, upamiętnione tomami literackich i malarskich dzieł uczniów. 12 grudnia to dzień urodzin naszego Patrona, staramy się wówczas uczcić go jak najpiękniej.

W 2010 roku obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin Jana Kasprowicza w niezwyczajnej, wręcz bajkowej atmosferze. Kilka zdjęć z tamtych czasów możecie obejrzeć poniżej.


 

Podczas kilkunastu lat istnienia mogliśmy wielokrotnie poszczycić się laureatami i finalistami konkursów przedmiotowych oraz mistrzami w wybranych dziedzinach artystycznych i dyscyplinach sportowych.
W latach 2005-2007 uczestniczyliśmy w międzynarodowym programie Socrates Comenius (wyjazdy uczniów do Włoch i Niemiec), gościliśmy na kilkumiesięcznych stażach asystentów językowych, a członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego zrealizowali projekt "Usłysz i zapamiętaj”. Współpracowaliśmy również z międzynarodową organizacją młodzieżową AIESEC, dzięki czemu nasi gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach jezykowych prowadzonych przez studentów prezentujących tradycję i kulturę swoich krajów.


 

Jako jedno z niewielu krakowskich gimnazjów wzięliśmy udział w programie "Multimedi@lna Szkoła", finansowanym ze środków EFS . Zrealizowaliśmy całoroczny, wieloaspektowy projekt "Być jak Wyspiański", którego efekty do dziś są w szkole widoczne. Zachęceni sukcesem, kontynuowaliśmy pomysł promowania kultury wysokiej w następnych latach. Każdego roku pracowaliśmy nad projektami tego typu. Dotychczas były to: "Gimnazjalista w ogrodzie Herberta", "Wspiąć się na szczyty z Karłowiczem", "Kasprowiczowi na urodziny".


  

W minionych latach korzystaliśmy z dodatkowej, nieodpłatnej oferty edukacyjnej w ramach programów: "Otwarte sale gimnastyczne" i "Rozwój poprzez edukację", zbieraliśmy laury w zawodach sportowych organizowanych przez miasto Kraków i Dzielnicę IV Prądnik Biały, rozwijaliśmy samorządność poprzez uczestnictwo w Akademii Samorządności, współpracę z radnymi Dzielnicy IV oraz udział w projekcie "Uczeń – obywatel". Nasi uczniowie, w ramach obchodów Święta Niepodległości, prowadzili pogadanki historyczne w krakowskich przedszkolach. Szkolna rada uczniowska od lat organizuje akcje charytatywne.
Od 2010 roku uczestniczymy w programie promującym zdrowy styl życia “Trzymaj formę” i co roku otrzymujemy wysokie oceny organizatorów. Tematy naszych projektów to: “Zdrów jak ryba”, “Wszystko o soli”, “Nie samym chlebem człowiek żyje”. Wszystkie nasze realizacje zyskały wyróżnienia organizatorów.

 
Z dniem 1 września 2012 r. Gimnazjum zmieniło siedzibę i wraz z XIV Liceum Ogólnokształcącym tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Chełmońskiego 24. Dzięki możliwości kontynuowania nauki w tej samej szkole przez 6 lat, zapewniamy podobną jak w szkole podstawowej stabilność kształcenia, wychowania i opieki. Współpraca nauczycieli gimnazjum i liceum stwarza najlepsze warunki do realizacji nowej postawy programowej, która łączy treści nauczania w gimnazjum z treściami ze szkoły ponadgimnazjalnej.

Wygenerowano w sekund: 0.03
1,235,966 unikalne wizyty