--->
Gimnazjum nr 14 w Krakowie

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 4
-> Najnowszy użytkownik: Joanna Ulinska

Przydatne linki

Patron

 

Patronem naszego gimnazjum jest Jan Kasprowicz, jeden z najwybitniejszych poetów polskich. Spośród strof Kasprowiczowskich została wybrana dewiza szkoły:

" I niechaj pomnę w mym życiu, żem człowiekiem jest przede wszystkim"

Poetycka zachęta mobilizuje nauczycieli i wychowanków do zachowania humanistycznej postawy.
Ulubiony kwiat poety, nasturcja, znajduje się w centrum sztandaru,
a pomarańczowy, żółty i zielony są podstawowymi barwami szkoły.

 


 

12 grudnia, w dniu urodzin poety, uroczyście obchodzimy Dzień Patrona.

 


Jan Kasprowicz (ur. 12.12.1860 r. w Szymborzu, zm. 1.08.1926 r. w Zakopanem) – polski poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz. Przedstawiciel Młodej Polski, związany z kilkoma głównymi nurtami ówczesnej liryki, przede wszystkim z naturalizmem, symbolizmem oraz ekspresjonizmem. Prekursor nowoczesnego wiersza wolnego, katastrofizmu oraz szeregu tendencji prymitywistycznych we współczesnej sztuce.

Uważany za jednego z najwybitniejszych poetów w dziejach literatury polskiej. Jego poezja jest ceniona zwłaszcza za oryginalność stylu i twórczą niezależność. Ważne miejsce w jego poezji zajmował zachwyt nad przyrodą rodzinnych Kujaw oraz odbywane w latach późniejszych wędrówki po Tatrach.
Twórczość Jana Kasprowicza podlegała licznym przemianom estetycznym i światopoglądowym, prowadzącym przez niemal wszystkie ważniejsze nurty poezji Młodej Polski. Było to konsekwencją nie tyle fascynacji literackich autora, co raczej jego dojrzewania do duchowej harmonii pośród bolesnych doświadczeń, którym stawiał czoło w życiu osobistym i rodzinnym. Liryka Kasprowicza nierozerwalnie sprzęgnięta była zatem z jego własną biografią, a jej różnorodność wątków i tematów stanowiła odbicie bezpośrednich doświadczeń życiowych autora.

 


Wygenerowano w sekund: 0.02
1,216,318 unikalne wizyty